Hogyan lehet felhasználni a digitális taneszközöket egy tanórán... sokszor esnek abba a hibába a pedagógusok, hogy az újonnan tanult, megismert digitális taneszközöket ráerőszakolják az osztályra, az órára és a tanítandó anyagra akár indokolt, akár nem. A másik felmerülő tipikus jelenség, hogy általában csak a SMAR modell szerinti javítást hajtanak végre: tipikusan illusztrációra használják a digitális eszközöket.
Most egy olyan komplex projektdélután foglalkozási vázlatát szeretném megosztani a digitális állampolgárokkal, amelyek számos lehetőséget ötvöznek, de mindenképpen azon van a hangsúly, hogy a gyerekek maguk tevékenykednek a technológiával. Ezáltal kettős hangsúlyú az ismeretbővítés és kompetenciafejlesztés, hiszen nemcsak a tárggyal foglalkoznak tartalmi szempontból, hanem a megjelenés, megformálás, tárolás módjával is, amit a digitális taneszközök jelentenek.
Most egy olyan komplex projektdélután foglalkozási vázlatát szeretném megosztani a digitális állampolgárokkal, amelyek számos lehetőséget ötvöznek, de mindenképpen azon van a hangsúly, hogy a gyerekek maguk tevékenykednek a technológiával. Ezáltal kettős hangsúlyú az ismeretbővítés és kompetenciafejlesztés, hiszen nemcsak a tárggyal foglalkoznak tartalmi szempontból, hanem a megjelenés, megformálás, tárolás módjával is, amit a digitális taneszközök jelentenek.
Általános adatok
Évfolyam, osztály: 5. évfolyam
Iskolatípus: 8 osztályos gimnázium
Időigény: 4x 45 perc, projektdélután keretében megvalósítható
Foglalkozás címe: Ismerkedjünk a baglyokkal!
Óra témája: Digitális taneszközök integrálásával tervezze meg az osztályban kialakított 4-5 csoport, miképp bővítsük a baglyokról való tudásunkat. A projektnap a májusi madarak és fák napja kapcsán kerül megszervezésre, tanmenettől független témafeltárás. A környezeti nevelés elvárásának kíván megfelelni.
Résztémák: Téma vázolása, digitális taneszközök összegyűjtése, alkalmazási ötletek, témakörök kijelölése, csoportok létrehozása, kutatómunka és az eredmények prezentálása.
A foglalkozás céljai:
Az óra végére minden csoport számára egyértelművé válik, milyen témakör feldolgozása a feladata és milyen eszközök állnak rendelkezésére és segítségére annak érdekében, hogy személyre szabott feladatát elvégezhesse. A fő cél a technológia gyakorlásán túl a bagolyfélékkel való közelebbi megismerkedés, ismeretbővítés.
Fejlesztendő kompetenciaterületek:
Munkaformák
Kooperatív csoportmunka, frontális munkaforma a feladatok meghatározásakor.
Motiváció, a figyelemfelkeltés és - fenntartás eszközei:
Kreativitás kifejezésére a digitális vizualizációs lehetőségek és az egyéni feladatmegoldás felelőssége.
IKT integráció:
A diákoknak a Bagoly projekt megvalósítása digitális formában, virtuális tabló formájában készül el, ami interaktívvá teszi az elkészült produktumot. A technológia révén a SMAR modell alapján a kiterjesztés és a változtatás kategóriáiba kerülnek a tanóra egyes részei. Annak következtében, hogy nem csak írásban lehet közölni bizonyos ismereteket a bagolyról, hanem hangfelvételeket és videókat is lehet közölni, kézzelfoghatóbb tapasztalatra tesznek szert a diákok.
Differenciálás eszközei:
Nyelvi fejlettségi szint. Azon gyerekek, akiknek gyengébb a szövegértése, olyan csoportfeladatokat fognak kapni, amiben audiovizuális információkat kell rendszerezni, következtetéseket levonni. Azok viszont, akik szövegértés tekintetében az átlag szinten vagy fölötte teljesítenek, olyan feladatrészeket kell adni, amiben ezt eszközként használhatják.
Műveltségterületi integráció:
-számítástechnika
-természetismeret/biológia
Tanulási folyamat biztosítása:
Ellenőrizni, hogy a munkában felhasználni kívánt digitális taneszközök elérhetőek-e, működnek-e, melyik milyen funkciókat biztosít, nem történtek-e lényegi változtatások. Arról is meg kell bizonyosodni a foglalkozás előtt, hogy valóban van-e internet az osztályteremben és a megfelelő külső egységek működnek-e. Az óra a számítástechnika teremben zajlik természetismeret óra keretében. Biztosítani kell, hogy a csoportok az közös munka során kényelmesen elférjenek és képesek legyenek egymással megfelelően kommunikálni. A fizikai tér adta lehetőségeket fel kell mérni (látszik-e rendesen a központi interaktív tábla a terem minden pontjából stb.). Arra is fel kell készülni, hogy a frontális rész esetén a gyerekek elkalandozhatnak nem témába vágó oldalakra is interneten.
Felhasznált források
-online források
AZ ÓRA STRUKTÚRÁJA
- RÁHANGOLÁS
Az iskolában projektnapra készülnek, s a megelőző egy hétben szavazni kellett. A diákoknak meg kell választaniuk az iskola idei kabalaállatát, amivel a későbbiekben több ízben is foglalkozni fognak az osztályok. A szavazás eredménye alapján a bagoly lett a nyertes. A jelen foglalkozás a szavazás eredményének kihirdetésével kezdődik rejtvényes formában. A gyerekek székein egy-egy betű szerepel. Az azonos betűknek egy csoportba kell összpontosulniuk. Összesen 5 csoport születik: B A G O LY. A csoportok egy keresztrejtvényt kapnak az Eclipse keresztrejtvény készítő szoftver felhasználásával, amelyben különböző állatokra vonatkozó tematikus kérdések megválaszolása során a megfejtés a szavazás nyertese, vagyis a bagoly lett.
Célkitűzés megadása követi a ráhangoló játékos feladatot, melyben elhangzik, hogy most általában a bagolyfélékkel ismerkedünk meg közelebbről.
2. JELENTÉSTEREMTÉS
2. JELENTÉSTEREMTÉS
Előzetes ismeretek előhívása egy padlet felület segítségével történik, ahol minden gyerek kulcsszavak formájában hozzáteszi azt az ismeretet, amit eddig birtokol a baglyokról. A feladat időkorláta két perc. A tanár közben leszűri a tapasztalatokat és felméri, milyen mintázatba rendezhetőek a meglévő ismeretek.
Az új ismeretek bevezetése csoportmunkában kerül feldolgozásra. Minden csoportban egy a prezi felhasználásával elkészített gondolattérkép-tablót kell prezentálnia a projekt végén. A csoport tagjainak a következő témaköröket kell megjeleníteniük a gondolattérképen. Az eszközök használatára való ösztönzést javaslatként megkapják, a keresőmotorok (google) segítik az információk keresését:
- bagolyfélék-bagoly fajták (szófelhőben való ábrázolás),
- mozgásával kapcsolatos videókhoz születő szöveges bejegyzés, melynek a tudományos szócikk igényével objektíven, pontosan és lényegre törően megfogalmazva szülessen
- táplálkozásáról elmetérkép készítése
- testfelépítéséről, kültakarójáról, testrészeiről képek gyűjtése, képaláírásokkal való ellátása
- a baglyok megjelenése a társművészetekben és a művészettörténetben. A bagoly mint szimbólum. Összefüggések értékelő bejegyzésének írása és bármilyen audiovizuális termék illusztrációként való felvonultatása.
- Differenciálás a tehetséges diákoknak: a Legyen Ön is milliomos! játék analógiájára power point kvíz készítése, kérdésekkel való feltöltése úgy, hogy a csoport által feldolgozandó minden témakör megjelenjen benne. Ezt a feladatot nem kell a preziben ábrázolni.
Rendszerezés és rögzítés 3x45 perces órát vesz igénybe. Mivel a csoport által igénybe vett taneszközök virtuális tanteremben rejlenek, elmentve bármikor folytathatóak. A munka egyéni megsegítés mellett a csoportok önállóságára van bízva. Az egyénileg összegyűjtött és elkészített „tablóegységek” preziben történő ábrázolása tanári vezetéssel történik. A prezi megismertetése új tananyagként jelenik meg az órán. Az utolsó 45 perces egység a termékek prezentálása.
A tanulói teljesítmény ellenőrzése és értékelése: A prezentációk bemutatóján a csoportok értékelő lapot kapnak szempontsorral, ami egy google form kérdőív formájában jelenik meg előttük a gépen. A szempontsor: az információk pontosságát, a technológiai eszközök felhasználásának eredményességét, az összhatást és a kreativitást hivatottak értékelni. A diákoknak minden esetben 3 pozitívumot kell kiemelniük és 1 tanácsot megfogalmazniuk a bemutatóval kapcsolatban. Ezzel fejlesztjük véleményalkotásukat s a vélemény megfogalmazásának nyelvi képességét.
3. REFLEKTÁLÁS/LEZÁRÁS
A prezentációk meghallgatása után játékos levezetésként a Legyen Ön is milliomos! játék baglyokra vonatkozó kérdésekkel feltöltött változatát kell megoldaniuk a diákoknak.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése